|
Leer in zes interactieve cursusavonden alles over film. Van documentaires maken tot recensies schrijven. Van de eerste stomme films met zwart-wit beelden tot de vraag hoe kijk ik naar film? Alles wat je maar wilde weten over film kom je te weten bij een van de filmcursussen die het Louis Hartlooper Complex rijk is. Hieronder staan alle filmcursussen van 2010 - 2011 beschreven.
Download hier het inschrijfformulier.
- Achtergronden van de Documentaire
- De Geschiedenis van de Film
- De Grenzen van Hollywood Films
- De Aziatische Meesters
- De Auteurscinema
- Het schrijven van filmrecensies: ‘Wie schrijft die kijkt’
- De Smaak van de Italiaanse Cinema
- Documentaire maken in de Praktijk
- Wat is Filmkunst
BESCHRIJVING FILMCURSUSSEN 2010 – 2011
>> Achtergronden van de Documentaire | Docent: Annelotte Verhaagen
>> Maandag 15, 22, 29 november, 6, 13 december, 3 januari | 20.00 – 22.00 uur
Een interessante zesdelige reis door de geschiedenis van de Internationale documentaire. De cursist krijgt inzicht in het productieproces van idee tot uitbreng. De cursus is gelardeerd met fragmenten uit de internationale documentairewereld, met een terugkerende discussie over de (on)mogelijkheid van objectiviteit en de aanwezigheid van de maker. Bij deze cursus is geen voorkennis vereist. De docent voorziet de cursisten van het nodige cursusmateriaal.
>> De Geschiedenis van de Film | Docent: Rudi de Boer
>> Dinsdag 5, 12, 26 oktober, 2, 9, 16 november | 20.00 – 22.00 uur
Deze cursus is bedoeld voor die mensen die meer willen weten over de historie van de film in alle delen van de wereld. Hoe lang bestaat de film zoals wij die kennen al en hoe is deze door de jaren heen veranderd?
Van stille film naar geluidsfilm, van zwart wit naar kleur. Hoe zijn verschillende genres en stromingen ontstaan? In hoeverre is de filmgeschiedenis bepaald door de maatschappij? Sinds wanneer wordt film als een kunstvorm gezien en hoe is deze kijk op film door de jaren heen veranderd? Kortom een vogelvlucht door de geschiedenis van de film aan de hand van vele fragmenten van films die bepalend zijn geweest voor de filmgeschiedenis. Voor iedereen met een brede interesse in film.
>> De Grenzen van Hollywoodfilms | Docent: Kevin Toma
>> Woensdag 6, 13, 20 oktober, 3, 10, 17 november | 20.00 – 22.00 uur
Hollywood. Droomfabriek waar de meest zielloze filmconfectiewerken van de lopende band rollen. Het is een populair beeld van de invloedrijkste filmindustrie ter wereld, en inderdaad verschijnen er wekelijks films die dat beeld in alle opzichten bevestigen. Dat maakt de uitdaging des te groter om ook eens verder te kijken dan die lopende band. Zodat je beseft dat ook binnen de strakke kaders van het Hollywoodsysteem prachtige, provocerende, vreemde, kunstzinnige en revolutionaire films gemaakt worden. Zowel veertig, vijftig jaar geleden, als tegenwoordig.
Michael Curtiz´ Casablanca (1942) geldt anno 2010 als onbetwiste klassieker, maar werd binnen enkele weken gemaakt, voor weinig geld en met bestaande decors. Denken wij over veertig jaar net zo positief over de Hollywoodfilms die nu verschijnen? Hoe kan een commercieel bedoelde, propagandistische film als Casablanca óók kunst zijn? Wat ís een klassieker? Zijn de hoogtijdagen van Hollywood daadwerkelijk voorbij, of vindt de droomfabriek zichzelf altijd weer opnieuw uit? En wat is de invloed van Hollywood op de Europese cinema, en andersom?
Zulke vragen komen vanzelfsprekend aan bod in de cursus, die de Hollywoodfilm vanuit verrassende perspectieven op het voetstuk van de filmkunst wil plaatsen. Daarbij passeren meesters als Alfred Hitchcock, John Ford en Howard Hawks de revue, maar natuurlijk is er ook volop aandacht voor jonge honden als David Fincher en Spike Jonze. Aan de hand van een uitgebreide keuze aan filmfragmenten ontstaat zodoende hopelijk een interessanter en completer beeld van Hollywood dan we gewend zijn.
>> De Aziatische Meesters | Docent: Constant Hoogenbosch
>> Donderdag 7, 14, 28 oktober, 4, 11, 18 november | 20.00 – 22.00 uur
De Aziatische cinema bestaat uit boeiende extremen. Scherp getrokken lijnen zorgen voor hardnekkige misvattingen en vooroordelen die in de praktijk minder scherp zijn dan ze lijken. Ze komen veelal voort uit onbegrip voor een andere filmcultuur en een andere benadering van het medium film. De wisselwerking en invloed van de Oosterse cinema op de Westerse cinema is de afgelopen jaren onmiskenbaar. De dagen dat het oosten vooral naar het westen keek zijn voorbij.
Filmdocent Constant Hoogenbosch belicht drie boegbeelden van de hedendaagse Oost-Aziatische cinema: China, Japan en Korea en richt zich op cultuurhistorische achtergronden, symboliek en uiteraard het werk van de meesters van de Japanse, Chinese en Koreaanse cinema. De Aziatische Meesters wordt een kleurrijke cursus vol sprekend beeldmateriaal waarbij de diversiteit, eigenheid en overeenkomsten van de drie landen aan bod komen. Van episch zwaardgekletter tot hartverscheurend, sociaal bewogen drama, van avant-gardistisch grand guignol tot het gestileerde realisme van de ‘heroic bloodshed’ en van het theatrale chambara, wuxia en jidai geki tot esoterische en levenbeschouwelijke overpeinzingen vol paradijselijke schoonheid.
>> De Auteurscinema | Docent: Rudi de Boer
>> Maandag 14, 21, 28 februari, 7, 14, 21 maart | 20.00 – 22.00 uur
Het jaar is 1954 en de Franse filmjournalist en regisseur François Truffaut bedacht de auteurstheorie. Deze theorie werd bepalend voor het denken over de artistieke kwaliteit van film. Samen met zijn filmvrienden werd hier veelvuldig over geschreven in het filmblad Les Cahiers du Cinéma. Aan de hand van deze theorie wordt er gekeken naar verschillende filmauteurs.
Wat maakt bijvoorbeeld een Hitchcock-film nu een Hitchcock-film? Voor welke vorm, stijl en betekenis is een bepaalde auteur nu verantwoordelijk? Altijd al willen weten welke symboliek achter bepaalde keuzes schuilt, welke thema’s steeds terugkeren en hoe stijl de vorm bepaald of juist andersom? Vergeet niet dat film een persoonlijke ervaring is en dus iedereen een andere film ziet. Naast François Truffaut en Alfred Hitchcock zullen verder filmmakers als Akira Kurosawa en Stanley Kubrick aan bod komen alsmede ‘nieuwe auteurs’ als Paul Thomas Anderson en Darren Aranofsky.
>> Schrijven van filmrecensies: Wie schrijft die kijkt | Docent: Dana Linssen
>> Dinsdag 22 februari, 1, 15, 29 maart, 5, 12 april | 20.00 – 22.00 uur
Wie schrijft die kijkt. Filmkritiek is een bijzondere vorm van film kijken. Je bent wereldreiziger, privédetective en laboratoriumonderzoeker ineen. Filmkritiek is een vorm van experimentele filosofie, met de film als proefopstelling waarin door de regisseur naar hartenlust geëxperimenteerd kan worden met de werkelijkheid. Een werkelijkheid die ons kan meeslepen of wakker schudden. Ondertussen ben je ook doodgewoon filmliefhebber natuurlijk, op zoek naar vervoering en ontroering in het bioscoopdonker. Hoe schrijf je de veelheid aan ervaringen, observaties en associaties die je tijdens het film kijken hebt nu op? En zo dat je lezers kunt informeren, enthousiasmeren en meenemen op een reis die na de film nog verder gaat?
In deze cursus ontrafelen we het geheim van de filmkritiek. Door veel te schrijven. En te kijken. Naar nieuwe en onverwachte films. ‘Wie schrijft die kijkt’ geeft een inkijkje in het werk van een filmcriticus in Nederland, is een inleiding in de basisprincipes van de filmkritiek en vooral een actieve workshop, waarin de deelnemers worden uitgenodigd hun gedachten over film in woorden om te zetten. Gedurende de cursus zullen zij wekelijks één recensie schrijven en de recensies van hun medecursisten lezen en beoordelen.
>> De Smaak van de Italiaanse Cinema | Docent: Kevin Toma
>> Woensdag 5, 12, 19, 26 januari, 2, 9 februari | 20.00 – 22.00 uur
De Italiaanse opera, de schilderkunst en hun keuken: begrippen die direct allerlei associaties, geluiden, geuren en kleuren oproepen. Maar wat is dan de smaak van de Italiaanse Cinema? Die vraag staat centraal in een avontuurlijke cursus.
Filmwetenschapper Kevin Toma neemt met de cursisten een diepe duik in de inspirerende wereld van Italiaanse meesters als Visconti, Fellini en Antonioni, maar ook talrijke hedendaagse en minder bekende talenten. Daarnaast zoekt hij de marge van de Italiaanse filmindustrie op: van spaghettiwestern tot ravioli-horror, van neorealisme tot filmopera en van maffia tot madonna. Een droge geschiedenisles zal het dan ook niet worden; voorop staat steeds het specifieke plezier dat de Italiaanse film ons nu al meer dan honderd jaar bezorgt.
>> Documentaire maken in de Praktijk | Docent: Annelotte Verhaagen
>> Maandag 28 maart, 4,18 april, 9, 23, 30 mei | 20.00 – 22.00 uur
Wil je serieus aan de slag met videofilmen of ben je van plan om het niveau van je eigen home movies wat op te krikken en ben je geïnteresseerd in documentaires? Dan is deze cursus wellicht iets voor jou. Een documentaire maken vergt niet alleen een goed idee en een spannend onderwerp, maar ook een gedegen voorbereiding. De research, het schrijven van een synopsis, de keuze voor een bepaalde stijl en het gebruik van commentaarstem, muziek en archiefmateriaal komen in deze cursus aan de orde.
We gaan oefenen met filmen en interviewen, en leren hoe je met beperkte middelen toch een goed resultaat in beeld en geluid kunt krijgen. De lesstof wordt geïllustreerd aan de hand van fragmenten. Deze cursus is bedoeld voor mensen die weinig of geen ervaring met filmen hebben, maar wel een – eenvoudige – digitale videocamera tot hun beschikking hebben. De deelnemers krijgen een reader met praktische informatie. Het doen van enig huiswerk in de vorm van opdrachten wordt op prijs gesteld.
>> Wat is Filmkunst? | Docent: Kevin Toma
>> Woensdag 6, 13, 20, 27 april, 11, 18 mei | 20.00 – 22.00 uur
Wanneer is een film kunst? Als hij ergens over gaat, of de grenzen van het medium verlegt? Als je aan de stijl kunt zien door wie hij is gemaakt, of als hij in het Louis Hartlooper Complex draait? Met zulke gemakkelijke antwoorden maakt de cursus Wat is filmkunst? zich er niet van af. Want kunst is een kwestie van smaak en over smaak valt eindeloos te twisten. Over wiens smaak hebben we het dan? Zijn het de critici die bepalen of een film kunst is en zo ja, op grond waarvan vindt dat oordeel dan plaats? Of is het laatste woord toch aan de toeschouwer?
De cursus Wat is filmkunst? zal uitgebreid ingaan op de hoofdrol die de filmtheorie en filmkritiek speelden in de emancipatie van de cinema tot volwaardige kunstvorm. Maar belangrijker is dat de cursisten zich bewust worden van de verschillende perspectieven die je als toeschouwer kunt hebben op zowel het eigen smaakoordeel als dat van anderen. Aan de hand van vakliteratuur, recensies en natuurlijk ook veel filmfragmenten zal het hopelijk tot een even levendige als verhelderende discussie komen over het complexe, misschien wel ondoorgrondelijke maar daarom ook zo fascinerende wezen van de filmkunst.
DE FILMDOCENTEN OP EEN RIJ
Rudi de Boer deed Film- en Televisiewetenschappen aan de Universiteit Utrecht en studeerde af in filmtheorie en humanisme. Hij heeft ruime ervaring als filmdocent en geeft daarnaast ook rondleidingen en workshops in het Louis Hartlooper Complex.
Annelotte Verhaagen studeerde Filmwetenschap aan de Universiteit van Utrecht en maakt sinds 1999 documentaires, zowel voor televisie als in opdracht. Films van haar hand zijn o.a. Tchau Brasil (voor NCRV Dokument) en Mijn piano is een spiegel (uitgebracht als dvd met cd). Daarnaast werkt zij als filmjournalist, researcher, redacteur, docent en scriptcoach. Meer info: www.annelotteverhaagen.nl.
Kevin Toma studeerde Film en Opvoeringskunsten aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Ervaren filmrecensent (onder meer voor de Volkskrant, Filmkrant en een wekelijkse klassiekercolumn voor dagblad de Gelderlander) en geeft regelmatig cursussen en lezingen over veelzijdige cinefiele onderwerpen. 'Zijn passies voor film én muziek combineert hij als succesvol componist van eigentijdse muziek voor zwijgende films, waaronder F.W. Murnau's Sunrise (1927) en Dziga Vertovs De man met de camera (1929). Daarnaast treedt hij regelmatig op als balkan beats dj.
Dana Linssen is filmcriticus, filosoof en dichter. Sinds 1997 is zij vaste filmmedewerker van NRC Handelsblad en sinds 1998 hoofdredacteur van De Filmkrant. Voor de internationale federatie van filmjournalisten FIPRESCI coördineert zij wereldwijd Talent Press Projects voor jonge filmcritici.
Constant Hoogenbosch studeerde Cultuur en Mentaliteitsgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit Nijmegen met bijvakken in Kunstgeschiedenis, Filosofie, Sociologie en Culturele Antropologie. Als filmcriticus verzorgt hij bijdragen voor radio, televisie en geschreven pers. Hij geeft regelmatig lezingen over uiteenlopende filmthema’s, verzorgt inleidingen en nabesprekingen bij films, doet zaalinterviews met acteurs en regisseurs en is als gastdocent verbonden aan de Hogeschool in Breda (NHTV/IMEM).
Download hier het inschrijfformulier.
|